Preparat do pielęgnacji butów

Pielęgnacja butów skórzanychNadchodzi zima i czas noszenia kozaków. Panie je uwielbiają – pasują do spodni, spódnicy, a nawet krótkich spodenek. Ponadto są niezwykle ciepłe. Najlepszym materiałem wykonania kozaków jest skóra naturalna, która jest dużo lepszej jakości niż skóra sztuczna (tzw. skóra eko, skóra syntetyczna). Skóra naturalna jest plastyczna.  Dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu buty skórzane są niezwykle wygodne. Można w nich chodzić przez lata – a to nie tylko ze względu na ich komfort noszenia – są również niezwykle wytrzymałe. Eleganckie kozaki skórzane to inwestycja na lata!  

Wytrzymałość butów skórzanych wiąże się nie tylko z wysoką jakością skóry, ale również z ich pielęgnacją. Zaletą skóry naturalnej jest to, że lepiej wchłania kosmetyki, dzięki czemu można znacznie przedłużyć żywotność butów. Wśród kozaków najczęściej spotyka się te, wykonane ze skóry licowej, nubukowej albo welurowej. Każdy rodzaj, a nawet kolor skóry, inaczej się pielęgnuje. Przybliżymy Wam kilka wskazówek na to, jak dbać o buty zimą.

Pielęgnacja butów ze skóry licowej

Skóra licowa charakteryzuje się gładką strukturą. W zależności od pożądanych walorów estetycznych, może być matowa lub lakierowana. Kozaki wykonane ze skóry licowej należy po zabrudzeniu przecierać mokrą szmatką (ewentualnie szczoteczką o miękkim włosiu). Po dokładnym oczyszczeniu należy odczekać, aż but wyschnie – dopiero wtedy skóra jest gotowa do pielęgnacji. Dostępne na rynku obuwniczym kremy oraz pasty doskonale odżywiają skórę, która dzięki nim długo zachowuje swoją strukturę włókien. Najlepsze do pielęgnacji butów licowych są pasty i kremy na bazie wosku – warto je nakładać przy każdym czyszczeniu. Woski doskonale zabezpieczają skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (wilgoć, kurz), wzmacniają kolor (szczególnie te, dedykowane skórom o określonej barwie) oraz umożliwiają uzyskanie połysku skóry. Niezbędne do pielęgnacji w sezonie jesienno-zimowym są tłuszcze do skór. Odżywiają skórę licową kozaków oraz chronią przed nadmiernym chłonięciem przez nią wody. Tłuszcze stosuje się również do butów nowych – dzięki nim nierozchodzone buty nie pękają, a skóra staje się bardziej miękka i elastyczna.

Preparat do pielęgnacji Collonil

Pielęgnacja kozaków z nubuku

Kozaki i półbuty nubukowe wymagają szczególnej pielęgnacji. Skóra szorstka jest delikatniejsza od licowej, w związku z czym jest też mniej odporna na zimowe warunki atmosferyczne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, nubuk dłużej zachowuje piękny wygląd i kolor. Środki pielęgnacyjne nakładamy na suche buty – osuszone w temperaturze pokojowej! Preparaty do czyszczenia w płynie lub spay’u należy nakładać szczoteczką do nubuku albo weluru. Możemy używać również gumy do skór szorstkich. Po dokładanym oczyszczeniu, należy nałożyć impregnat. Są one bardzo łatwe w aplikacji, chronią skórę  przed zabrudzeniami oraz przeciwdziałają powstawaniu zacieków od deszczu i śniegu. Stosuje się je do skór gładkich i szorstkich. Do skór nubukowych polecane są również renowatory, które odnawiają kolor oraz dodatkowo odżywiają skórę, poprawiając jej stan i chroniąc przed wilgocią.

Środki do pielęgnacji butów powinny być wysokiej jakości – gorsze preparaty mogą zniszczyć skórę albo sprawić, że kolor będzie mniej intensywny. Godne rekomendacji są środki do pielęgnacji firmy Colloni. Colloni Nano Pro w spray’u doskonale nadaje się do impregnacji wszystkich skór (oprócz skóry lakierowanej, której się nie impregnuje – dzięki powłoce lakieru, jest ona trwale zaimpregnowana). Jako renowator do skóry welurowej, wart polecenia jest środek Colloni w aerozolu, który odświeża kolor oraz pielęgnuje i chroni skórę. Należy używać renowatorów zgodnie z ich przeznaczeniem oraz dobrać ich odpowiedni rodzaj do koloru obuwia. Podczas ich implikacji należy uważać, aby nie spryskiwać nimi tych części buta, które mają inny kolor. 

Powrót do listy artykułów z Poradnika