Klasyczne półbuty męskie

Panowie najczęściej wszystkie wizytowe buty nazywają po prostu „eleganckimi półbutami”, nie zwracając uwagi na ich prawidłowe nazewnictwo. W modzie obowiązuje określona klasyfikacja obuwia męskiego, która dzieli je na poszczególne modele. Jak je odróżnić? Trzeba zwracać uwagę na rodzaj wiązania, cholewkę oraz zdobienia.

Derby i oksfordy

Nord półbuty czarne skórzane 4763Ravini półbuty czarne lakierowane 1045

Klasyczne buty wizytowe sznurowe mają swoją specjalistyczną nazwę. Wśród nich można wyróżnić debry oraz oksfordy. Derbry mają otwartą przyszwę – jest to przedni fragment buta, który osłania stopę od góry, a kończy się językiem. W derbach, boki buta z dziurkami na sznurowadła, nie są integralną częścią przyszwy, tylko są naszyte jej wierzch. W oksfordach jest odwrotnie - część buta ze sznurowaniem jest wszyta w przyszwę. Oba rodzaje tych półbutów są bardzo popularne. Uważane są za niezwykle wizytowe, dlatego zakłada się je do garniturów. Dostępne są w wersji matowej i lakierowanej, w bogatej gamie kolorystycznej!

Brogsy

GLIF półbuty brązowe skórzane 9134Glif półbuty granatowe welurowe 8871

Brogsy to półbuty męskie uwielbiane przez stylistów i projektantów. Co sezon model ten jest odświeżany o kolejne nietuzinkowe fasony. Zaowocowało to tym, że brogsy uważane są za najbardziej desingerski fason półbutów męskich. Można je spotkać w różnych kolorach i odcieniach, w wersji wizytowej oraz codziennej. Brogsy mogą być wykonane ze skóry matowej lub lakierowanej – idealnie pasują na uroczyste okazje oraz spotkania biznesowe. Brogsy można również nosić do pracy i na co dzień. Wszystko zależy od fasonu i odcienia. Popularnym kolorem brogsów jest niebieski i brązowy – panowie wybierają te półbuty do jeansów i casualowych koszuli. Brogsy z przetartej skóry to doskonały wybór na spotkanie towarzyskie oraz spacer.  

Czym charakteryzują się półbuty męskie typu brogsy? Zdobieniami! Dekoracyjne małe dziurki układają się we wzory oraz zdobienia rozlokowane zazwyczaj wzdłuż krawędzi buta, na czubku oraz na pięcie.

Mokasyny

Półbuty męskie klasyczne czarnw skórzaneCzarny Daniello D101-1G R3SB

Mokasyny to stylowe buty wsuwane. Ich fason wyróżnia się tym, że nie posiadają żadnego zapięcia ani sznurowadeł. Są połączeniem klasyki z nowoczesnością. Mokasyny znane były wcześniej jako tradycyjne obuwie Indian. W związku z tym, kojarzone były z egzotyką i etnicznością. Mokasyny znalazły aktualnie nowe miejsce w świecie mody – są uwielbiane przez stylistów i Panów, którzy podążają za trendami w modzie. Ponadto, mokasyny są niezwykle wygodne i komfortowe. Dostępne są ich klasyczne modele oraz dekoracyjne fasony. To półbuty, które docenią mężczyźni praktyczni i lubiący wyglądać stylowo!

Powrót do listy artykułów z Poradnika